Antybiotyki na trądzik

Jak przebiega leczenie zmian skórnych przy zastosowaniu antybiotyków ? 
                                                                              
                                    Jakie antybiotyki stosuje się do leczenia trądziku ? 
  

Na skórze ludzkiej występują pory czyli mieszki włosowe.Do nich wydzielany jest łój z gruczołów łojowych. 
W porach właśnie powstaje trądzik. Zdrowa skóra produkuje niewielkie ilości łoju. Wypływa on na powierzchnię przez ujścia mieszków włosowych. Trądzik powstaje, gdy ujścia te są niedrożne oraz gdy ilość łoju jest nadmierna. Gromadzący się łój staje się pożywką dla bakterii. Bakterie mnożą się i są dodatkową przyczyną skórnego stanu zapalnego.

Działanie antybiotyków na trądzik opiera się na kliku mechanizmach. Najważniejsze jest zmniejszenie liczby bakterii i wokół mieszków włosowych. Działanie antybiotyków na trądzik polega również na zmniejszeniu drażniących substancji produkowanych przez białe krwinki. Wreszcie, antybiotyki zmniejszają stężenie wolnych kwasów tłuszczowych w sebum, zmniejszając również reakcję zapalną. Najczęściej stosowane antybiotyki na trądzik to: 

Tetracyklina jest najczęściej przepisywany antybiotyk na trądzik.Antybiotyk ten należy przyjmować na czczo, aby był najbardziej skuteczny. Dla nastolatków, którzy jedzą często, może to utrudnienie. Tetracykliny nie należy podawać kobietom w ciąży i dzieci poniżej 9 roku życia.

Erytromycyna jest bardzo powszechnie stosowanym antybiotykiem na trądzik. Ma wiele zalet w porównaniu do tetracykliny. Po pierwsze, ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienie, oprócz tego zabija bakterie. Ponadto, można i należy przyjmować ją z jedzeniem - korzyści dla nastolatków. . Może powodować niestrawność i mdłości, ale może być stosowany u kobiet w ciąży.

Minocyklina jest pochodną tetracyklin, która została skutecznie wykorzystywane przez dziesiątki lat jako lek na trądzik. Jest szczególnie przydatna dla krostkowego typu trądziku.Skutki uboczne minocykliny mogą obejmować zawroty głowy, nudności, wymioty, zmiany pigmentacji skóry i zębów.

Doksycyklina jest często używana u osób , którzy nie reagują lub nie mogą tolerować erytromycyny lub tetracykliny.Należy przyjmować ją  z jedzeniem, w przeciwnym razie może to spowodować znaczne nudności. 

Klindamycyna jest bardzo przydatna jako antybiotyk przyjmowany doustnie na trądzik, ale jest najczęściej przepisywany jako antybiotyk miejscowy. Głównym skutkiem ubocznym terapii klindamycyną jest poważna infekcja jelit.